Anestezist’in Rolü Nedir?

Anestezist sizin operasyondan önce, operasyon anında ve sonrasında konfor ve güvenliğinizi sağlar. Cerrah ile yakın çalışarak opere edilen bölgenin kan dolaşımını ayarlar ve uygun koşulları hazırlar. Bu da iyi bir operasyon için anahtar rolü oynar. Anestezistler vücudun işlemesi, beyin, kalp, akciğerler, böbrekler ve karaciğer fonksiyonları konusunda tam eğitime sahiptirler. Yeniden canlandırma, yoğun bakım ve ağrı konusunda da uzmandırlar.

  • Operasyondan önce anestezist cerrahın karar verdiği anestezi türü için sizi muayene eder, sağlık durumunuzu değerlendirir. Operasyon sonrası gerekli ağrı kesiciler konusunda sizi bilgilendirir. Operasyon salonundaki cihazları kontrol eder ve ekibi sizi en iyi bakım verilecek şekilde organize eder.
  • Operasyon sırasında sizin yaşamsal fonksiyonlarınızı dikkatlice mönitörizasyonunu yapar. Genel anestezi uygulanmışsa bilinçsiz olarak ve ağrı-acı duymaksızın en iyi operasyon şartlarını sağlar. Anestezist aynı zamanda vücut ısınızı ayarlar ve kontrol eder, sizin sıvı kayıplarınızı karşılar ve operasyon sonunda güvenli bir şekilde uyanmanıza yardım eder.
  • Operasyonunuzdan sonra hastaneden ayrılmadan sizin durumunuzu izler, sıvı durumunuzu, vital bulgularınızı takip eder. Cerrah ile beraber size evde kullanacağınız ilaçlar konusunda tavsiyelerde bulunur.