Uyluk Germe (Thigh Reduction)

Uyluk germe uyluk bölümünün üst kısmının iç ve ön yüzündeki fazla sarkmış deri ve yağ dokusunun ekizyonu (alınması) ve gerilmesi işlemidir. Sonuçta daha sıkı, gergin daha genç bir kontur kazanılmış olur ve bu amaçla uygulanan cerrahi prosedürdür. Bu bölge genetik olarak kadınlardaki en zayıf dokulardan birisidir. Pratikte bu işlemler kadınlara uygulanır.

Uyluk germe hakkında

Oldukça önemli kilo kayıpları, gebeliklerden sonra, yoğun güneş hasarı veya basitçe yaşlanma yada genetic olarak doku gevşekliği bu duruma neden olabilir. Uyluğun iç kısmı gevşer hatta kırışır. Ne yazık ki tıbbi deri tedavileri burayı tam olarak düzeltemez. Burayı daha düz daha iyi bir görünüme kazandırmanın cerrahi yolu uyluk germe işlemidir.

Uyluk germe cerrahisi, uyluğun üst ve iç kısmını sıkılaştırmak, germek için fazla olan deri ve altındaki yağlı gözeli dokunun çıkarılmasıdır. Bu uygulama bir skar bırakır. Bu iz kasıklardan başlar, uyluk iç yüzünden kalçanın alt sınırına uzanır. Uyluğun iç kısmında aşırı deri birikmesi yani yığılmasının olduğu durumlarda bu gevşeklik diz kapaklarının iç yanlarına dek uzanabilir O zaman bu duruma göre ek bir cerrahi ilave edilebilir ve kontur daha düzgün yapılabilir. Bu durumda uyluğun iç kısmında vertical (dikey) bir skar meydana gelecektir.

Uyluk germe konsültasyonu

Doktorunuz bu konsültasyon sırasında size tıbbi öz geçmişiniz ve geçirilen operasyonlarınız hakkında sorular sorar. Yine bu görüşmede ne kadar bir değişiklik beklediğiniz ve kabul edilebilir skar yeri ve durumu hakkında tartışılır.

  • Diğer pek çok cerrahideki gibi düzeltmenin boyutu ve derecesi yani ne kadar deri çıkarılacağını saptamak ve skarın derecesini önceden saptamak zordur.
  • Postoperatif (operasyon sonrası) vücuttaki izler yüzümüzdekine oranla daha görünürdür. Böyle olmakla birlikte skar, kasık ve mayo-bikini sınırları içinde kalacaktır. Yani gizlenebilecek bir alandadır. Fazla derinin çıkarılması size uyluk bölümündeki görünümü ise kuşkusuz iyileştirecektir.

Uyluk germe işleminden ne beklenmeli

Uyluk germe operasyonunda genel anestezi veya spinal anestezi tercih edilir. Operasyon günübirlik gerçekleştirilir veya bir gün hastanede kalınabilir. Operasyon sırasında doktorunuz uyluk iç kısmına liposuctionda uygulayacaktır. Böylece bu bölgedeki volüm azaltılr sonra deri gerilir ve fazla kısım çıkartılır. İnsizyon doğal kasık çizgisinden başlar ve uyluk üst iç kısmına dek uzanır. Operasyon sonrası bir korse size uygulanır.

Uyluk germe operasyonu sonrası iyileşme

Uyluk germe operasyonu çok ağrılı bir operasyon değildir. Bununla beraber ağrıkesiciler size verilir. Bunlar ilk bir hafta düzenli kullanılmalıdır. Bu sizin daha konforlu olmanızı ve daha rahat hareket etmenizi sağlar.

İyileşme periyodunda aşağıdakileri bilmenizde fayda var:

  • Bu tip bir operasyondan sonra yara bakımı önemlidir. Enfeksiyon ihtimaline önlem olarak oral (ağızda yoluyla alınan) antibiyotik size verilecektir. Tuvalet sonrası yine antiseptikler kullanacaksınız. Operasyon alanı yıkandığında pansumanınız değişmelidir.
  • İlk bir ay aşırı egzersizden sakınmalısınız. Kasık bölümüzdeki sütürler belirli bir itina ister. Normal hareket ve egzersizlere bir aydan sonra aşama aşama geçmek daha doğrudur.
  • Ofis ya da masa başı bir işiniz varsa 10 gün sonra başlayabilirsiniz.
  • Operasyon sonrası dört-beş kez doktorunuzun sizin iyileşmenizi takip etmesi için ziyaret etmelisiniz. Skar (iz) açısından bir dikkat gerekebilir.

Uyluk germe işlemi ile bağlantlı riskler

Her cerrahi belirli bir risk taşır. Çok şükür bu riskler çok nadir olur. Bununla birlikte hastanın iyi gözlenmesi, onunla iyi bir iletişim iyi bir yara bakımı ve hijyen mutlaka gereklidir. Kanama en sık olan komplikasyondur. Bu durum %2-3 olur. Bu yara yerinde açılmaya sebep olur. Bu durumda iyileşmeyi geciktirir sadece.

Enfeksiyon yine olası bir risktir. Yine %2-3 görülür. Yara yerinde açılma yapabilir. Klasik yara bakımı ve pansumanla kolayca düzelir. Çok nadir skar düzeltme gerektirebilir. Bunun için en az 6 ay beklemek gerekir.

Derin ven tombozu ve akciğer embolisi bu tip bir cerrahide olası risklerdir yine. Önemli olan operasyon sırasında sizin vital değerleriniz ölçülür ve erken uyandırılmanız sonucunda olabildiğince erken hareket etmenizi sağlamaktır.

Operasyon sizi düşkün, yatağa bağımlı bir hale getirmez ve erken ayağa kalkmanız operasyon sonrası teşvik edilip uygulanır.

Uyluk germe işlemi bazen yoğun tüm vücut düzeltme (total body contouring-total body lift) operasyon grubunun bir parçası şeklinde de olabilir. Aşırı kilo vermiş veya morbid obesite cerrahisi (mide bandı vs.) sonrası abdominoplasti ile de kombine edilebilir.