Leke Tedavileri

LEKE TEDAVİLERİ:

Vücudumuzu dış ortamdan koruyan en önemli bariyer olan cildimiz çok miktarda iç ve dış uyarılarla karşılaşmaktadır. Derimiz, bu uyarılın bir kısmına yerel (lokalize) veya generalize (genel) bir pigment artışı (lekelenme) ile tepki gösterir. Melanin denilen cilde renk veren pigmentlerin aşırı toplanmasıyla oluşan düzensiz, kahverengi-siyaha yakın renk dağılımı özellikle cildin yüz, sırt, el gibi güneş etkisiyle hasar gören yerlerinde oluşmaktadır. Ortaya çıkan bu pigment artışı, güneş gören alanlarda ve cildin görünen yerlerinde olduğunda ciddi kozmetik ve sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu kozmetik problemlerle mücadelede öncelikle altta yatan sebepleri bulmak ve ortadan kaldırmak gerekir. UV- X ışınları başta olmak üzere, gebelik, tiroid hormon problemleri gibi endokrin ve metabolik bozukluklar, adet düzensizlikleri, doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanımı, bazı kaşıntılı cilt rahatsızlıkları, açık ten yapısı , coğrafi konum sayılabilecek nedenlerden bazılarıdır. Pigmente lezyonlar; solar lentigo, seboreik keratoz, dermatoz papulosa nigra, efelidler, café au lait makuller, nevus spilus, becker nevus, postinflamatuar hiperpigmentasyon, melisma, nevoseluler nevus, kongenital nevus, junctional ve kompaund melanositik nevusler, oto ve ito nevusler ve blue nevusleri içermektedir.

Tedavi yaklaşımları ise lekelerin yerleşimine, yaygınlığına ve tipine göre ayrı programlanmaktadır. Tedavi Seçenekleri :

  • İlaçlar: Hidrokinon, arbutin, azelaikasid, kortizon, retinoidler, anti-oksidanlar (C vit., E vit.)
  • Kimyasal peeling: Alfa-hidroksiasid, trikloroasetikasid, fenol,salisilik asid vs.
  • Fiziksel peeling: Mikrodermabrazyon, dermabrazyon
  • Lazer tedavisi: IPL (yoğunlaştırılmış ışık atımları) , karbondioksit, erbiyum, fraksiyonel lazer, Q-Switch Nd –YAG lazer.

Tedavi sonrasında ise
Lekelenmelerin tekrarlamaması için önlemler alınır. Bunların en önemlisi güneş ışınlarından korunmak ve uzak kalmaktır. Bu yüzden leke tedavisi almakta olan hastalara güneşin en etkin olduğu saatlerde kapalı alanlarda bulunmaları ve gün içinde mutlaka belirtilen aralıklarla güneş koruma (saf titanyumlu ürünler) uygulaması gerekliliği vurgulanmalıdır.