Yüz Bakımı

Yüz Bakımı

Genetik ve çevresel faktörler; güneş, sigara,stres, düzensiz beslenme, uykusuzluk. Bir de bunların üzerine zamanın yıpratıcı etkilerini ile en büyük organımız olan derideki hasar kaçınılmaz olmaktadır. Cilt güzelliğimiz de yıllar içerisinde ışıltısını kaybeder zaman içerisinde ciltte kırışıklıklar, sarkmalar meydana gelmektedir.
Buna göre her yaş grubunun, cilt tipine göre ayrı bakım yapması gerekir.

Bunun için ilk adım cilt tipinizi öğrenmektir.

Cildiniz;

  • Pul pul dökülme görüyorsanız, kuru;
  • Parlak, yağlı, büyük gözenekleriniz varsa, yağlı;
  • Alın, burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgeniz kuruysa, karma;
  • Bazı makyaj malzemelerini ve bakım ürünlerini kullandıktan sonra yanma ya da kaşıntı hissediyorsanız hassas; cilt sınıfına girer.

Cildinizi Temizleyin: Normal ve dengeli bir cilt tipine sahipseniz yüzünüzü yıkamak için pahalı ürünleri satın almak zorunda değilsiniz. Cilt tipinize uygun olan yumuşak bir temizleyici kullanın. Bol ılık su ile durulayın, sonra kurulayın. Eğer cildiniz kurur ya da yağlanırsa farklı bir temizleyici deneyin. Cildiniz kuruysa alkol veya koku içermeyen yumuşak bir temizleyici kullanın. Sabun kullanmayın. Nazikçe bol ılık su ile durulayın, sıcak su kullanmaktan kaçının. Pul pul dökülen deri hücrelerinden kurtulmak için haftada bir kez kuru ciltler için uygun bir peeling deneyin. Cildinizin daha da canlı görünmesini sağlayacaktır. Cildiniz yağlı ise, yıkamak için jel şeklinde köpüren bir temizleyici kullanın. Bol ılık su ile durulayın. Cildiniz hassas ise, çok nazik bir temizleyici ile yıkayın ve ılık su ile durulayın. Hatta durulama gerektirmeyen cilt üzerinde kalabilen temizleyici ürünler kullanabilirsiniz. Alkol, sabun, asit veya parfüm içeren ürünler yerine, aloe, papatya, yeşil çay, gliserin ve yulaf gibi maddeler içeren ürünleri tercih edin. Gün içerisinde yüzünüzü çok fazla yıkarsanız kurutursunuz. Sabah ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Yumuşak bir havlu kullanın ve kurularken yüzünüzü ovalamayın. Geceleri ise yüzünüzü cildinize uygun bir temizleyici veya yumuşak bir sabun ile yıkayarak günün kir ve makyajından kurtulabilirsiniz. Makyajınızı temizlememek gözeneklerinizin tıkanmasına ve akne (sivilce) oluşturabilecektir.

Cildinizi Nemlendirin: Cildiniz yağlı olsa bile nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle cilt tipiniz ne olursa olsun cildinize özel bir nemlendiriciyi her gün düzenli olarak kullanın. Su bazlı ve non-komedojenik ( siyah nokta oluşturmayan ) nemlendiricileri tercih edin. Eğer cildiniz yağlı ve akneye yatkınsa hafif ve yağsız nemlendiricleri özellikle tercih edin Nemlendiricinin daha etkili olmasını istiyorsanız cildinizi yıkadıktan hemen sonra nemlendiriciyi uygulayın.

Güneş Koruyucunun Önemi: Güneşin sadece 15 dakika içerisinde bile cildinize zarar verebileceğini unutmayın. Kullanılan nemlendiricilerin büyük bir kısmı güneş koruyucu içerse de ayrıca güneş koruma kullanmak özellikle yaz aylarında mutlaka gereklidir. Hava kapalı bile olsa mutlaka güneş korumanızı kullanın ve her 3-4 saatte bir yeniden uygulayın. Güneş koruma yönünde mutlaka doktorunuzda öneri almalısınız.

Akne (sivilce) Bakımı: Aknelerinizi sıkmayın. Bu enfeksiyon ve kalıcı izlere yol açabilir. Bunun yerine mutlaka doktorunuza başvurun.

Bronzlaşma= Cilt hasarı Bronzluk hasarlı cilt anlamına gelir. Güneş veya solaryum yardımıyla oluşan ciltteki renk değişiklikleri gelecekte daha kırışık bir cilde sahip olmanıza neden olabilir.

Beslenme ve Uykunun Önemi: Cildimiz beslenmemize dikkat ederek sağlıklı tutulabilir. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve düşük yağlı süt ürünleri tüketmek, tavuk, balık, yağsız et, fasulye ve yumurta gibi yağsız proteinler uygun olacaktır. Kolesterol, yağ, tuz ve şeker içeriği yüksek olan gıdalardan uzak durarak bol su içmeye özen göstermek önemlidir. Uyku sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Göz çevresinde koyu halkaların olduğu, donuk bir cilde sahip olmak istemiyorsanız düzenli ve kaliteli bir uyku uyuyun. Sigara içmemek ve stresli yaşamdan uzak durmak yine önemlidir. Antioksidanlar yine cilt için önemlidir. Antioksidan içeren besinler cildi onarıp cildin çabuk yaşlanmasını önler. Cilt bakım ürünlerinin içeriklerine baktığınızda antioksidan ve nemlendirici etkisi olan brokoli, havuç vs. göreceksiniz. Hareket etmeyi sadece cildiniz için düşünmeyin, fakat şekle girmek ve sağlıklı olmak cildiniz cildinize yansır. Kanın derinize akışı hızlanır, bu da ışık saçan ve canlı bir cilde kavuşmanıza yardım eder. Vücudumunuzun ve özellikle derimizin A,D,E ve K vitaminine ihtiyacı vardır. Ancak bunlar mutlaka doktorunuzun denetiminde kullanılmalıdır.